01.02.2003 Lynne Hennessy

01.02.03 Retriiverite Erinäituse kuldsete retriiverite kohtuniku Lynne Hennessy (kennel Ritzilyn, Inglismaa) kokkuvõte erinäitusest.

Alustuseks pean teid kõiki tänama selle nauditava reisi eest. Näituse toimkond oli väga sõbralik ja abivalmis, muutes minu sealviibimise väga meeldivaks. Külalislahkus oli suurepärane. Näituse toimumispaik oli väga hea, ruumi oli küllaldaselt.

Alati on au olla palutud tulla kohtunikuks. Esmakordne riigi külastamine on väga huvitav.

Näituse õhkkond oli soe ja sõbralik ning ma tänan kõiki osavõtjaid osalemise ning minu otsustesse sportlasliku suhtumise eest.

Taipasin ruttu, et enamus osalejatest olid algajad ning see muutis hindamise aeglasemaks, kuid kõik me peame õppima ja kuskilt alustama. Ma püüdsin anda igale osalejale piisava võimaluse, püüdes mööda vaadata puudulikust koera esitlemise oskusest ja halvast karvkatte ettevalmistamisest. Otse loomulikult olid mõned koerad, kes polnud kunagi varem näitusel käinud, olukorrast heidutatud ning hindamisel tegin ma selle koha pealt ka mööndusi.

Üldjoontes jättis üldine kvaliteet soovida. Tagaliikumine oli väga paljudel koertel üsna vilets. Liikumine ei ole alati kaasasündinud, see võib tuleneda ebaõigest üleskasvatamisest, liiga vähesest või liiga rohkest liikumisest, ebaõigest toitumisest või kui koer on oma arenguperioodil pikemat aega olnud üle- või alakaaluline. Kõik need asjad võivad mõjutada liikumist.

Olid ka mõned väga ebatüüpilise peakujuga koerad (liiga nõrgad või liiga jõulised). Samuti, ilus karvkate, oma sügava läike ja hea karvasusega, mis on nii iseloomulik meie tõule, puudus väga paljudel koertel.

Positiivsema poole pealt tundus mulle, et kõik osalejad püüdsid anda endast parima ja mul oli hea meel näha, et paljud koerad olid trimmitud.

Hinnates neid paljusid küsimusi, mida mulle peale näitust esitati, jäi mulle mulje, et eesti inimestel on tõsine tahe õppida, pidades südamest silmas tõu parimat heaolu. Kohtunikuna püüan ma alati hinnata koera tervikuna. Kuna ükski koer ei ole ideaalne, üritan ma alati leida tasakaalu hea ja halva vahel. Teie näitusel otsisin ma samuti kvaliteetset, tasakaalukat, tervet looma, tõule omase tüübiga, hea kasuka ja üldise seisukorraga. Lootsin näha hästi trimmitud ning näitusepäevaks hästi korda sätitud kasukaga ning kaunilt esitletud koeri.

Oma võitjates leidsin ma järgmist:

PI (parim isane) – Hele isane koer, hea kere ja luustikuga, võluv suursugune pea pehme ilmega. Suurepärane ülaliin, head nurgad ees ja taga. Ilus, hästi hooldatud kasukas, meeldivalt hästi esitletud. Üldjoontes koer, kellel on, mida tõule pakkuda. 
PE (parim emane) & TP (tõu parim)– Tõeline kullatükk. Rikkaliku keskmise kuldse värviga. Kõige naiselikuma pea ja lahke ilmega. Hea luustik ja jalad, kõige parema kaela ja õlaosaga, hea jäsemete liikuvus, täpne ja hoogne. Tüüpiline emane kuldne retriiver hea karvaga. Ka temal on vajalikud omadused, mida aretusprogrammis otsitakse. 
Juuniorisaste klassis edestasid teisi kaks väga kena noort koera. Ühel päeval võivad nad omavahel kergesti ka kohad vahetada. Mõlemal oli väärtuslikke omadusi ning mõlemad olid suurepärased tõu esindajad, heade proportsioonidega. Esimese koha koer oli lihtsalt liikumisel entusiastlikum, nii noores eas ei olnud siiski taganurgad veel õiget kuju võtnud. Mõlemad koerad olid hästi esitletud ja suurepärases seisukorras ning teevad kindlasti au omanikele. Kaks väga kasulikku noort poissi! 
Emaste beebiklassi esikoha koer oli tõeline kullake! Tal olid kõik omadused, mida ma ühelt kutsikalt otsin. Suurepärane luustik ja kere, ilus tihe lainjas karv, head nurgad ees ja taga. Väga ilus hea kujuga pea. Natuke treenimist ja parema esitlemisega peaks ees ootama väga hiilgav tulevik.

Ülalmainitud koerad ei olnud siiski täiuslikud. Samas- ma ei ole kunagi näinud või kasvatanud täiuslikku koera, kuid nende head omadused kaalusid üles nende vead. Samuti olin ma rahul kõikide klassides kohtadele tulnud koertega.

Kui ma võin teha märkuse  aretuseks valitava looma kohta, siis- palun otsige kaua ja tähelepanelikult oma koerte seast. Kui koer ostetakse perekoeraks ja sõbraks, siis armastagegi neid sellistena nagu nad on! Armastatud kaaslane tasub teile kümnekordselt oma armastuse ja kiindumusega. Ei ole hea ega vajalik kasutada aretuses iga emast koera. Valige välja ainult parimad neist! Võtke kuulda nõuandeid inimestelt, kes on tõestanud palju aastaid kestnud aretustööga, kes suudavad enamikul juhtudel toota tipptasemel, veatuid ja terveid tüüpilisi kuldseid. Eduka aretamise juurde ei ole otseteed ja tee sinna on veel pikem, kui alustada heade omadustega looma asemel kehvade omadustega loomaga!

Tänan teid veelkord väga mälestusväärse reisi eest ning soovin teile kõigile edu kordaminekutes. Võibolla me kohtume ühel päeval uuesti.

Lynne Hennessy

Lynne Hennessy kohtunikuna 50ndal Golden Retriever Club Championship Show’l
Paudell Pure Passion, Pacimini Simply Top Honours & Suekelle Show Me Love

maailmakuulus Ritzilyn Cockney Robin (link)