Kutsikakool - rihmas käimine ja silmside
Autor: Monika Mark
Koera koolitamiseks on vaja kõigepealt omandada teadmisi ja seejärel kogemust, et neid õieti kasutada.
MÕNINGAD KOERA KOOLITAMISE RUSIKAREEGLID:
- õpeta alati vaid üks asi korraga,
- ole paindlik – asju võib õpetada erinevaid meetodeid kasutades,
- õpetuskorrad olgu lühikesed (5-15 min),
- kiirustamine ei vii kuhugi,
- õpetamist alustades mõtle läbi, kuidas käitud ebaõnnestumisel ja kuna sekkud ning mille eest premeerid,
- vali õige-sobiv aeg ja koht,
- ole loogiline,
- sõnakuulekus saagu igapäevaseks harjumuseks,
- oma koera tuleb õppida lugema-mõistma,
- ära sea ohtu enda (“karjajuhi”) autoriteeti – ära jahvata liiga palju, käsud olgu ühesõnalised,
- ära leierda käsklusi,
- säilita kannatlikkus,
- kiida pigem rohkemgi – rangus pole õpetusmeetod,
- ära nõua vaid õpeta.
KUTSIKA KOOLITUS – SILMSIDE JA RIHMA OTSAS LIIKUMINE
Rihmas käimine on koera elus vältimatu oskus, kuigi me seda ei käsitle justkui eraldi oskusena. Kuna ükski kutsikas ei sünni siia ilma rihm kaelas-seega ei oska ükski koer iseenesest ka käituda rihmas. Nii ka kõik rihma otsas vedavad koerad- on meie- kui omanike valeõpetuse tulem, sest kutsikas ei oska sünnist saati rihmast vedada või siis mitte vedada. Mõlemad äärmused on omaniku poolt õpetatavad kutsikale.
Kui kutsikale pannakse esimest korda rihm kaela, on reegel nr.1, et kutsikas ei saa sammugi liikuda edasi, kui rihm läheb tema tõmbamise peale pingule, kohe kui rihm pinguldub – omanik peab jääma seisma, nii õpetame kutsikale, et rihma tirides edasi ei pääse. Rihma pingule minekut on parem-kiirem tajuda, kui see on seotud vöö külge, sest meie käsi tirib automaatselt vastu-tagasi. Point on siis selles, et rihma pingule minnes ja koera juhi peatudes, peatub ka kutsikas ja vaatabki imestunult tagasi, koheselt kutsikat kiidetakse ja premeeritakse silmsideme võtmise eest maiusega ja jätkatakse taas liikumist jne kuni kutsikas kõnnib n-ö lõdvas rihmas vedamatta edasi.
Väga innukaid edasiminejaid “tagurdatakse” peale peatust, kui nad ei vaata tagasi, ja see on piisavalt ebameeldiv-üllatav, mis taas tekitab rihma lõtvumise mingil hetkel, ja siis me premeerime õige hetke eest (silmakontakt) kutsikat ja jätkame alles siis liikumist.
Rihmast tagasi sikutamine-rappimine koerajuhi poolt on KEELATUD tegevus, see = vastutirimine. Sellest loomulikult ei piisa kutsika kõrval käimise õpetamiseks, kuigi ta õpib, et rihma vedades ta ei pääse edasi aga ta ei õpi veel, mida ta siis peaks tegema.
Positiivse kinnitamise läbi õpetame kutsikale selgeks koha, kus ta peaks olema liikudes. Kui kutsikas n-ö juhuslikult on su vasema jalaga kohakuti liikumisel edasi, premeeri teda kohe, ja kui kordad seda piisavalt, hakkab see kutsikale kinnistuma ja ta hakkab pakkuma end ise sinu vasema jala kõrvale jooksma. Võid anda siis mingi kindla häälkäskluse “kõrval” vms aga mitte enne kui kutsikas ei tea veel, mis see sõna tähendaks. Vaid ainult siis kui ta teeb seda harjutust õieti.
Pea meeles, et alati kui kutsikal on rihm kaelas pead sina täitma eespool räägitud reegleid! Silmside oma koeraga on väga tähtis kõrvalkäimise õpetamisel, selle abil saab läbida vastutulevaid ebameeldivusi jms ummikuid, SEST SEAL KUS ON SU KOERA SILMAD ON KA TEMA MÕTTED!
Silmsidet ehk silmakontakti peaks kutsikaga alustama lausa ilma rihmata. Käi koos kutsikaga ringi ja kui ta vaatab su silmi siis premeeri teda ruttu vasakust taskust oma vasakule küljele, et maius tuleks SEALT. Las kutsikas ise tuleb sinna seda võtma, ise jätka rahulikult liikumist, ära peatu maiuse andmiseks (muidu seostub see seisma jäämisega) Ära kutsu teda nimepidi kaasa ega innusta muul taval, kutsikas peab otsima ISE SINUGA KONTAKTI MITTE VASTUPIDI.
Varsti kutsikas mõistab mida temalt oodatakse ja hakkab oma pilguga sinu pilku järjest enam püüdma – ole siis ise väga tähelepanelik, et preemia tuleks alati õigeaegselt. Nii õpib kutsikas võtma silmakontakti sinuga ja tulema juurde õigele kohale sinu vasaku jala juurde.
Nüüd võime ühendada kaks harjutust silma kontakti ja rihmas liikumise. Ja meil on edaspidi vaid kaks reeglit – PINGUL RIHMAS EI JÄTKATA LIIKUMIST ja SILMSIDEME VÕTMISEST SINUGA PREMEERID KUTSIKAT!
Püüa olla oma koera/ kutsika jaoks alati huvitavaim kui miski muu, see kehtib nii näitusel esitades kui argipäevas hakkama saades! Sealjuures püüa mitte muutuda “tüütuks raadioks” kelle sõnad-käsud ei tähenda enam koerale ammu midagi.