Kutsika areng

Kutsika areng

1 – 3 elunädalal on kutsikad sõltuvad oma emast, kes nende eest hoolt kannab, toidab ja koristab. Kahenädalaselt avanevad kutsikatel silmad ja kõrvad. 4 nädalased kutsikad alustavad uurimisretke oma lähiümbruses, tehes esimesi avastusi ümbritsevas maailmas, märgates kõike liikuvaid olendeid ja liikumatuid asju, tutvudes vähehaaval uute lõhnadega. Sel perioodil ei tohiks mitte mingil juhul kutsikaid emast ja õdedest-vendadest eemaldada. Tutvumine võõraste inimestega peab toimuma vähehaaval, et mitte kutsikat ehmatada.

5 – 7 nädalaselt alustavad kutsikad aktiivsemat suhtlemist inimestega ja mängima oma õdede ja vendadega. Selles vanuses on kutsikad võimelised eristama erinevaid hääli ja ära tundma oma inimesi. Selles vanuses kutsikad taipavad esmakordselt ka inim-ja koeramaailma erinevusi, märgates, et osa tegevusi on keelatud ja reegleid rikkudes inimene pahandab nendega.

8 – 12 nädalasi kutsikaid võib juba võõrandada emast ja pesakonnast. Nad vajavad inimeste seltsi, armastust ja turvatunnet. Selles vanuses vajavad kutsikad pärast emast eemaldamist nn. “uut ema”, et tunda end turvaliselt. Kujuneb välja uus suhe: inimene ja koer, mis peab põhinema usaldusel, armastusel ja hoolitsusel. Kutsikale võib õpetada lihtsamaid reegleid nagu puhtuse pidamine (kindlasti on kasvataja juba kutsikat harjutanud puhtust pidama) ja mõningaid treeninguvõtteid nagu: istu-siia-koht-ei. Kutsikale ei tohi kogemata ega ka tahtlikult haiget teha. Tuleb vältida kõvahäälseid kodumasinaid (pesumasin, tolmuimeja, föön). Nendega tuleb kutsikat vähehaaval tutvustada, ise kutsikat pidevalt julgustades, teda silitades ja rahuliku häälega rääkides.

13 – 16 nädalastel kutsikatel on vaimne pool täielikult arenenud ja nad vajavad uusi kogemusi. Selles vanuses kutsikas vajab armastust, tähelepanu, suhtlemist, distsipliini ja turvatunnet. Kutsikas proovib juba ise perekonnas peremehe kohta haarata nn. juhtloomaks saada. Siinkohal on oluline, et kutsika tahtmistele järele ei antaks. Kui see peaks juhtuma, siis on siinkohal vajalik välja öelda, et kutsikas hakkab pidevalt proovima nö. võimu haarata.

17 – 24 nädalaste kutsikatega võib hakata sõnakuulelikkuse treeningul käima. Vali hoolikalt koera treener, sest Teie mõlema koostöö peab sujuma takistusteta. Kutsikas oskab vahet teha lubatud ja keelatud käitumise vahel. Samuti oskab kutsikas väga selgelt väljendada oma suhtumist treeningutesse ja treenerisse. Õige käitumise eest kiida kutsikat, andes talle maiustust või mängides tema lemmikmängu. Kui kutsikas protestib treeningul, pea väike paus. Pea meeles, et treening tunnid ei saa kesta kaua, piisab 5 – 10 minutist ja seejärel mängi kutsikaga. Selles vanuses ei ole kutsikatel veel välja kujunenud püsivus, millegagi tundide kaupa tegeleda.

Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing
etEstonian