Koer pole ainult teie hoolealune, vaid ka pereliige ja parim sõber. Ta on elusorganism, kes vajab armastust, tähelepanu ja pidevat hoolt. Kuigi te hooldate oma lemmiklooma hästi ja armastate teda, ei õnnestu teil ilmselt siiski vältida haigusi või haiguslikke seisundeid.
Oksendamine on koertel üks kõige sagedamini esinev haigussümptom. Kui olete hoolikas koeraomanik ning teie koer on hakanud oksendama, tuleb püüda teha kõik võimalik, et aidata oma kasvandikku ja kergendada tema vaevusi. Oksendamisel võib olla palju erinevaid põhjuseid, ent täpse diagnoosi saab kindlaks teha ainult loomaarst.
Kõige tavalisemateks oksendamise põhjusteks on riknenud toit, mõne toiduaine talumatus, ärritavad ained või võõrkehad seedekulglas, viirusinfektsioonid, mao- või kõhunäärmepõletik, maksa- või neeruhaigused, endokriinsete näärmete haigused, seedetrakti kasvajad ja autosõidul tekkiv merehaigus.
Koerad oksendavad sageli selleks, et eemaldada maost alla neelatud ese või ohtlik aine. Kui aga oksendamine jätkub ka pärast neist vabanemist, võib see muutuda koerale ohtlikuks. Korduv oksendamine tekitab tõsiseid probleeme, mis halvendavad koera enesetunnet ja tähendavad, et:
- koer on haigestunud ja kannatab,
- on tekkinud ainevahetuse ja elektrolüütide tasakaalu häired,
- organismis on tekkinud vedelikuvaegus,
- võimalik on organismi üldine kurnatus.
Oksendamisega võivad kaasneda ka muud vaevused, näiteks iiveldus, kõhuvalu, kõhulahtisus, nõrkus või unisus. Kauakestev oksendamine on ebameeldiv teile ja kurnav teie lemmikloomale. Olge ettevaatlikud, et korduvad haigusesümptomid ei saaks veelgi suurema õnnetuse põhjuseks.
Koerte oksendamise kohta on kõige rohkem levinud järgmised ekslikud müüdid: see on koertel organismi naturaalne puhastamisprotsess; oksendamine võib aidata looma enesetunnet parandada; peremehe põhimõte “jälgi ja oota, küll kõik läheb mööda”. Mõtteviis, et oksendamise peatamine võib “varjata” vaevuste tegelikke põhjuseid, on vale.
Oksendamist saab ravida:
- vedelikuteraapiaga,
- spetsiaalse dieediga,
- oksendamisvastaste ravimitega.
Kui teid teeb ärevaks koera käitumine ja kui oksendamishood korduvad, pöörduge viivitamatult loomaarsti poole, et ta saaks panna diagnoosi ja määrata ravi. Soovides vältida oksendamist ning vähendada sellega seotud tervisekahjustusi, on tavaliselt parimaks lahenduseks see, kui alustate varakult ravi oksendamist vähendavate ravimitega.
Tänapäeva veterinaariateaduse edusammud lubavad loomaarstil osutada teie koerale efektiivset arstiabi. Ravi võib alustada kliinikus ning jätkata kodus mitme päeva jooksul vastavalt arsti koostatud raviskeemile.
Kogu vajaliku teabega saate tutvuda loomakliinikus. Kui see on teie jaoks aktuaalne, siis küsige oma loomaarstilt lisainfot ka transpordil tekkida võiva merehaiguse ennetamiseks.
