14.07.2004 erinäituse kohutniku Andrzej Stepinski enesetutvustus

24.7.2004 Kuutsemäel Mr. Andrzej Stepinski ( kennel Oligarchia, Poola).

Erinäituse kohtuniku enesetutvustus:

Erialalt teatriajaloolane, Poola kennelklubi liige aastast 1978.

Andrzej Stepinski

Andrzej Stepinski

Ma alustasin aretajateed poola lauskmaa lambakoertega (PON) 1982 aastal Oligarchia kennelnime all. Minu aretustöö pole olnud niivõrd laialdane, kuivõrd edukas – minu kasvandike hulgas on kolm Maailmavõitjat, kolm klubi võitjat, neli Poola tšempioni, neli Internatsionaaltšempioni, Kanada, Soome ja Lõuna-Aafrika vabariigi tšempion. Minu aretatud ja minu omandis olev koer on isaks rohkemale kui kahekümnele tšempionile kuues erinevas riigis.

Alates 1992. aastast on mul ka kuldsed retriiverid, keda ma veidi harvemini näitan ja aretan, kuid tänaseks on kennelis sündinud 12 pesakonda kuldseid, neistki 12 tšempioni, kaks Poola võitjat, neli klubivõitjat. Kaks minu omandis olevat kuldset on saavutanud Int Ch tiitli.

Minu esimene tõeliselt hea aretusemane oli Golden Game Oligarchia, kes nii näitustel kui aretuses edukas oli. Tema saavutuseks olid Poola tšempion, kolmekordne klubivõitja, kolmekordne Poola (Poznan) võitja, kolmas emane 95. aasta maailmanäitusel tšempioniklassis. Ta andis mitmeid tõeliselt häid järglasi, kes saavutasid mõndagi näitusel ja on samuti aretuses heade tulemustega kasutatud. Tema lapselaps, minu kaasomandis olnud Prima Panna Mloda oli teine juunioremane Taani erinäitusel, kus osales 130 koera. Kahjuks suri ta juba kuueaastaselt.

Samal ajal tõin Soomest Nightdream Justify My Love, kes pole küll näitustel olnud võitjate seas, kuid on osutunud tõeliselt heaks aretuskoeraks. Ta on emaks neljale tšempionile ja kahele klubivõitjale. Tema tütar Hopla Zyjemy saavutas võidu juunioride seas klubinäitusel ja on Poola tšempion.

Oma aretustöös olen püüdnud kontsentreeruda Westley ja Nortonwood Faunuse liinidele. Kõik isased, keda olen tänini kasutanud, on sarnase päritoluga. Olen kasutanud Chicago of Top Teami (Standfast Anguse pojapoega), kaht poega Westley Cathrina´lt (Faunuse tütretütar) – Mack Lobell´i ja Nose to Nose of Hellacious Acres´it, Westley Cumgen´it, Perrimay Flamboyant`i and Gunhills Summer Diamond´it – kaks viimast on inbriiditud Faunusele.

1997. aastal tuli mu koju kena koerapoiss Inglismaalt Soneve Hamish. Kahjuks see koer, kes pärines Faunuse ja Westley liinidest, suri viie kuu vanusena esmasest vaktsineerimisest põhjustatud tüsistustesse. Poolteist aastat hiljem omandasin samast liinist Jaskar Tarquin‘i (pildil), Faunus 3-4 põlvkonnas, Westley Rachel´i pojapoja. Tänaseks on temast saanud Int, PL, LT Ch, Poola ja Läti erinäituste võitja, 2003 aasta Poznani näituse võitja ja kolmekordne BIS.

Oma aretusprogrammi jätkamiseks otsustasin osta emase. 1999 saabus Of Course of the Hellacious Acres (Westley Cathrina tütretütar, Westley Clementina ja Westley Ramona tütre-tütretütar), praegu Int PL LT Ch, neljas tšempionklassi emane 2002. a. Maailmanäitusel ja teine tšempionklassi emane 2003. aasta Euroopa näitusel. Kuna Westley kennel lõpetas täielikult aretustegevuse, oli mul viimane võimalus saada sellest liinist koera ja nii ostsin 2002. aastal Summertime of the Hellacious Acres ( Cathrina tütretütar ja Ramona tütre-tütretütar) , praegu Poola Juuniortšempion, erinäituse juuniorklassi võitja 2003, Poola juuniorvõitja 2003.

Aretusisaseid otsides püüan olla väga hoolikas. Ma ei otsi ainult sugupuud ja tüüpi, mis mulle meeldib, vaid eelkõige püüan leida koeri, kelle iseloom on põhialus tõu jaoks. Oma tänaste teadmiste juures pean tõdema, et mul oli alustades palju õnne, rajades oma aretuse mitte üksnes kenadele, vaid ka tervetele koertele.

Täna on mul kodus neli kuldset- kaheteistaastane Justy, kümneaastane Hopla, Tarquin ja Of Course. Summertime elab kaasomandis Judyta Prokesz´i juures.

Tegutsen välimikukohtunikuna 1996. aastast. Olen hinnanud koeri Tšehhi Vabariigis, Prantsusmaal, Poolas, Hispaanias, Lätis, Ukrainas, Valgevenes ja Iisraelis. Tänaseks olen rahvusvahelise kategooria kohtunik kõigile FCI VIII grupi tõugudele, kõigile II grupi tõugudele ja ka kõigile I grupi tõugudele peale saksa lambakoera.