Kutsika valimine ja kasvatamine

Kutsika valimine ja kasvatamine

Allikas: internetist tõlkinud Annemari Oherd

Õnnitlused – oled ära teinud oma kodutöö ja otsustanud, et mõni retriiveri tõgudest on Sinu valik. Sulle on vastuvõetav, et need on suured koerad vajavad palju Sinu lähedalolekut, liikumist ja ajavad regulaarselt karva. Nüüd pead Sa otsustama, kas soovid isast või emast koera ning leidma saadaval pesakonna.

KASVATAJA VALIMINE
Parim on osta kutsikas asjatundlikult kasvatajalt, mitte lemmikloomapoest, edasimüüjalt, rahategijalt kasvatajalt või “koerafarmerilt” (puppy mill Ameerikas, kohad, kus toodetakse koeri, valimata vanemaid või kulutamata raha ja hoolt uuringute jms peale)

PLANEERI NING OLE VALMIS OOTAMA
Selleks, et saada täpselt sellist koera, keda soovid, on mõnikord vaja broneerida kutsikas kaugelt varem, kui kutsikad sünnivad. Ära tee impulsiivset ostu ning vaata kindlasti koos kutsikatega ka nende ema. Vahel on võimalik kasvataja juures näha ka kutsikate isa, kuid see ei pruugi alati nii olla. Enamik kasvatajaid valib oma emasele paarituseks hoolikalt sobivaima isase, võttes arvesse temperamenti ja pärilike tegureid. Nad tagavad kutsika ostjale koera registreerimise kennelliidus ja tõuühingus, tõutunnistuse, toitmisjuhise, annavad nõu ning on abiks ka siis, kui kutsikas on juba loovutatud.

Võta ühendust tõuühingu kutsikavahendajaga, kellel on andmed saadaolevate kutsikate kohta. Võid ka küsida omanikelt nende koerte kohta ning ka seda, kust nemad oma koerad on ostnud. Kui võimalik, räägi kasvatajaga, võimalusel külasta teda juba enne kutsikate sündimist, sel moel saad üle vaadata emase iseloomu, kasvu, ja eeskätt käitumise.

Kui kutsikad on juba sündinud, siis tavaliselt ei luba kasvataja neid võõrastel näha enne, kui kutsikad on saanud 2-3 nädalaseks, seda võimaliku nakatumise ärahoidmiseks. Küsi nii palju kui suudad, eriti siis, kui sul pole varem koera olnud.

Ole valmis vastama kasvataja küsimustele enda kohta, nad tahavad teada palju sinu perest ja elustiilist. Arvesta, et kui sina soovid kindlasti head kutsikat, siis kasvataja soovib veenduda, et oled piisavalt hea kutsikat saamaks.

Tavaliselt loovutavad kasvatajad kutsikaid 7-8 nädala vanuses.

KUTSIKA HOOLDAMISEST
Kui oled kutsika ära ostnud, on esimeseks proovikiviks kodutee. Kutsikal võib hakata paha, kuid see ei ole ebanormaalne. Ümberkohanemine kasvataja pakutud turvalisusest ja kodususest uude, sinu kodusse on kutsika jaoks väga valuline ning algusaeg uues kodus väga tähtis.

Väldi esimestel päevadel külalisi, las kutsikas kohaneb oma uue keskkonna ja uue perega. Paljude kaasaantud paberite juurest leiad ka toitmisjuhise. Pea sellest tingimata kinni. Kutsikat on selle toitmisrežiimiga hoolikalt harjutatud. Kui miski selles osas muret teeb, konsulteeri kasvatajaga.

Esimesed kuud kutsika elus on väga erilised. See on aeg, kus kujundatakse tema temperament, iseloom ja hirmud. Esimesel kahel nädalal peaks kutsikas tundma end oma uues kodus armastatuna, hoituna ja turvaliselt. Ära kutsu võõraid täiskasvanuid või lapsi kutsikat vaatama ja kindlusta, et kutsikas saab segamatult magada, kui ta seda soovib.

Soovitatav on teha esimene kaitsesüst nii vara kui võimalik. Kui see on tehtud, võib kutsikat viia välja, mitte küll jalutuskäigule, vaid lühikestele autosõitudele. Isegi kui lähed poodi, võta kutsikas kaasa. Jaluta, kas siis koolini või poeni, kutsikas süles, harjuta teda liiklusmüraga, kuid ohutuse mõttes kas süles või autos. Istu temaga aiavärava juures, lase tal kohtuda postiljoni või prügivedajaga. Mida rohkemate asjadega kutsikas tutvub noores eas, seda vähem on tõenäosust hilisemaks närvilisuseks või kartlikkuseks. Las inimesed teevad talle pai – kuldne EI OLE kaitsekoer ning peab olema sõbralik võõraste vastu.

KEHALINE KOORMUS
Sage mängimine pakub piisavat koormust, mida kutsikas vajab, ent liiga varaseid pikki jalutuskäike peaks vältima. Peale toitmist väike jalutus õues ja kehakergendus – ja siis tagasi tuppa magama.

Treppidest üles- ja allaronimist, toolile ja sealt allahüppamist ei tohi lubada. See võib teha noorele luustikule korvamatut kahju.

USSIROHI
Kasvataja on sulle rääkinud ussirohu andmisest. Nii nagu kästud, tuleb seda jätkata. Tähtis on ussirohu kuur kutsikale korralikult läbi teha, vajadusel pea nõu kasvataja või oma loomaarstiga.

KARVAHOOLDUS
Seda tuleb teha iga mõne päeva tagant, sel viisil saab silma peal pidada kutsika nahal ning mistahes väikeseid muresid lahendada enne, kui need paisuvad suurteks. Kutsikas peab olema harjunud kättevõtmisega, jalgade katsumise ja silmade puhastamisega, kõrvade puhastamisega, pusade kõrvaldamisega karvast, eeskätt pikemast karvastikust rinnal ja tagajalgadel. See hoiab ära ka suurema tülina loomaarsti juures. Tee karvahooldust kindla aja tagant.

KAITSESÜSTIMISED
Konsulteeri oma loomaarstiga koheselt, sest loomaarstid erinevad nii kaitsesüstimiste alustamise ea kui ka määratavate kordussüstide arvu poolest. Alusta vaktsineerimistega niipea, kui võimalik.

MÄNGUASJAD
Anna oma koerale mõned mõistlikud närimiskindlad mänguasjad. See säästab mööblit ja muud majakraami, mis pole kutsikale mõeldud, nõelteravate hammastega järamise eest.

KÄTTETOOMINE
On loomulik, et selle tõu kättetoomisinstinkt on küllalt imetlusväärne. Halvim, mida võid teha, on kutsikas sellest võõrutada. Kutsikas hakkab teid peaaegu kindlasti tervitama, tuues kaasa lemmikmänguasja või mõne esimese kättesaadava eseme – enamasti sokid või pesuesemed. Palun, palun ära nuhtle selle eest, võta ese talt ära, kasutades valitud käsku (vt lõiku Kondid) ning kiida teda.

Ära mängi temaga köievedu, kuna ta ei mõista erinevust mänguasja ning sinu sussi, soki või mille tahes eseme vahel. See teeb tema suuhaarde ka liiga jõuliseks, mis ei ole tõule omane tunnus.

KONDID
Toored veise üdikondid või puruluud – ÜKSNES NEED. On hea, kui õpetad kutsika loovutama oma konti käskluse peale. See saavutatakse, kui antakse kutsikale kont, lastakse tal sellega mõne minuti tegelda ja siis võetakse see õrnalt ära. Kui kutsikas on hakanud loovutama konti urisemata (mida võib juhtuda ja mille eest PEAB noomima), siis anna kont tagasi rohke kiituse saatel ning jäta ta rahusse seda nautima. Kui see on toores kont, tuleks see enne koerale andmist keeva veega üle kallata, et hävitada sellel leiduda võivad bakterid. Eeltoodud õpe on olulisim ning peab algama vara, ei ole iial teada, millal kutsikas arvab heaks midagi ebasobivat üles korjata ning oleks vaja see temalt kätte saada. Kasuta alati ühtsama käsklust – Anna, Fuu, Päh vms. Alati kiida kutsikat, kui ta on teinud nii, nagu soovid.

ÄRA KUNAGI, MITTE KUNAGI ANNA JÄNESE, KANA- LAMBA- VÕI SEAKONTE!

PUHTUSEPIDAMINE
Puhtusepidamine algab iseenesest. Kutsikas ei reosta oma aset, kuid ei saa oodata temalt loomulike vajaduste kinnihoidmist terve öö jooksul. Selleks puhuks on abi, kui panna maha mõned ajalehed, ent päevasel ajal peaks kutsikas õppima “asjal käima” õues. On lihtne õpetada kutsikat puhtust pidama, kui saad pühendada sellele, ja ainult sellele esimese toomisjärgse nädala. Niipea, kui kutsikas ärkab, vii ta välja ning niipea, kui ta häda teeb, kiida rohkelt. Kui soovid, võid harjutada kutsikat hädategemist seostama mingi käsuga, sõnaga, mis võimaldab hiljem vajadusel koera kiirelt loomulikke vajadusi ära tegema sundida. Mõtle ise sobiv käsk välja – piss, häda, mõned kasutavad ka sõna “ruttu” või “kähku”. Käsk võimaldab juhtida teda loomulike vajaduste rahuldamisel, ent nagu muudegi käskudega, on siin vajalik rohke kordamine. Niipea, kui söök söödud, tuleb kutsikas taas välja viia.

Harilikult on märgata, millal kutsikas asjale tahab, ta sebib siis nuhkides ringi ning on enamasti ärevil. Vii ta ukse juurde ja kiida rohkesti, kui tubli ja tark ta on. Kui kutsikas on teinud loigu tuppa, ja sa ei märganud seda, siis ära tee talle selle eest midagi, oled ise hiljaks jäänud. Kutsikas ei taipaks sinu viha põhjust, ent kui tabad ta teolt, siis võid noomida madala pahase häälega.

KOOLITUS
Koolitus algab kojusaabumise hetkest. Kuhu kutsikas võib minna ning kuhu mitte. Kas tohib ronida mööblile või ei. Võtmeks on järjekindlus. Ära aja kutsikat segadusse, lubades midagi praegu ning keelates sedasama järgmine kord.

Tavapärane koolitus võiks alata niipea, kui kutsikas võib õues käia. Leia lähim koolitusrühm mis võtab kutsikaid vastu. Ära oota tema kuuekuuseks saamiseni enne kui alustad. Halbu kombeid on rasked välja juurida. Koolituskursused on lõbusad ja usutavasti leidub seal veel ulakamaid koeri kui sinu oma!

KUTSIKA KASVAMINE JA MILLAL MILLEGAGI ALUSTADA
7-8 nädalat
See on aeg, kus kutsikas läheb pesa soojusest ja kaitstusest välismaailma. Uued lõhnad, uued kohad. On väga võõrastav kutsikale toimetulemiseks, ta ilmselt ei lähe väga kaugele aedagi omapäi.

Ta on õues valmis vaid loomulikke vajadusi rahuldama. Kindlus hakkab varsti kasvama ning ta hakkab mõne nädalaga avastama järjest enam ja enam enda ümber. Ta võib ka karta pimedust, see on küllaltki tavaline.

Ära kutsu esimesel nädalal liiga palju inimesi kutsikat vaatama, las ta veendub enne oma pere heasoovlikkuses.

Ta õpib selgeks oma nime ning see tähendab, et kui ta sinu juurde tuleb, siis hakkab juhtuma midagi toredat.

Ära kunagi kutsu koera selleks, et temaga pahandada. Kui pahandamine on möödapääsmatu, mine ise koera juurde ja tee seda. Kiitus, hellitused ja soe kindlustunne on sel ajal elutähtsad.

8-9 nädalat
Olete külastanud oma loomaarsti ning saanud esimese kaitsesüsti. Nüüd on paras aeg kaelarihma tundmaõppimiseks. Hangi esialgu kerge nailonrihm ning hiljem pisut suurem, kui kutsikas on kasvanud. Pane rihm kaela ning jäta see nii, kutsikas küll kratsib ja võib olla esialgu heitunud. Kui võimalik, las ta jääb magama ja magab, rihm kaelas. Alguseks piisab ka tunnikesest.

Kuigi kutsikas ei või veel jalutamas käia, püüa teda endaga kaasa võtta autosse, näiteks poodi minnes või lapsi kooli-lasteaeda viies. Kui on võimalik, vii teda süles elava liiklusega tänava või tee äärde, ka see tuleb kasuks. See harjutab teda müraga, vuhinatega, tuledega, inimestega. Kindel on, et kui lähed kutsikaga poodi, saad ümbritsetud inimestest, kes püüavad talle pai teha.

Avastad, et kutsikas hüppab üles ja see hakkab muutuma häirivaks. Nüüd on aeg see tüütu komme välja juurida. Kutsikal on hea meel sinuga kohtumisest, kuid kui teed vea sellega, et võtad ta sülle, siis ainult julgustad teda sellega hüppama veelgi rohkem ja kõrgemale. Lükka ta õrnalt maha tagasi, toetades tema õlgadele, siis kükita tema tasemele ning rõõmusta valjult. Praegu on ta küll tilluke süütuke, ent kuuekuuselt ja üle kahekümne viie kilosena on temaga hoopis teine lugu.

10-12 nädalat
Nüüd tunneb kutsikas end oma ümbruses kindlalt, võib olla küllalt rahulikult ka üksinda ja puhtusepidamises peaksid olema tehtud tuntavad edusammud. Võib juhtuda, et toitu hakkab pisut järgi jääma. Sellisel juhul võib öise toidukorra ära jätta ning õhtuse lükata pisut hilisemaks.

Kaelarihm peaks nüüd jääma kauemaks kaela ning on hea aeg jalutusrihma katsetamiseks. Selleks kinnita jalutusrihm kaelarihma külge ning las kutsikas jookseb esialgu niisama. Ole hoolikas tema järele vaadates ning ära püüa rihmale astudes teda pidurdada, kui ta jookseb ära millegi seninägematu eest, mis teda taga näib ajavat. Mõne aja pärast võta rihma ots enda kätte ning tõmba kutsikat väga tasa enda poole. Sellega peab kaasnema palju kiitust. Siis võite proovida koos jalutada, pigem julgustuse ja kiituse kui pingul rihma mõjul. Kui kõik õnnestub, siis proovige sedasama õues. Võib juhtuda, et näed seal peru elukat, kes kargab ja tirib rihma otsas vajalikule hoopis vastupidises suunas. Palju julgustamist ja kiitust on jällegi abiks ning tasuda tuleb ka vähimaid sammukesi. Altkäemaks maiusetükikeste näol võib siin abiks olla.

12-16 nädalat
Nüüdsest peaks koolituskava olema juba täitmisel, lubatud ka lühikesed jalutuskäigud rihmaga, ent ettevaatlikult. Kui sul on lähedal ohutu ja sobiv ala, siis on suurepärane aeg lasta kutsikas lahti, ent esialgu soovitatakse, et keegi oleks täiendavalt abiks. Varusta end koeraküpsistega ning kui ta on lahti päästetud, tee rõõmsat häält ning jaluta vaikselt edasi. Loodetavasti ta järgneb, on ebakindel oma algatusel jalga laskma. Julgusta teda mõneks sammuks omapead ning siis kutsu ta tagasi, kiida rohkesti, anna maiust ja patsuta, nõnda korduvalt. Kuigi see võib näida enneaegse murena, on palju kergem juurdetulekut õpetada praegu kui et lükata see kutsika viie-kuuekuuseks saamiseni edasi, mil too võib joosta juba oluliselt kiiremini kui sa ise!

Katsu leida kuulekuskoolituse klass, kus oldakse valmis tegelema selles eas kutsikatega. Kui ootad kuuekuuseks saamist, nagu mõnel pool on soovitatud, on paljud pahad kombed võimust võtnud ning kutsikas saanud jõudu juurde, mis teeb ümberkasvatamise märksa raskemaks. Toitmise ajal saab õpetada istumist ja ootamist ning ooteaega järkjärgult pikendada.

16-20 nädalat
Võib juhtuda, et kutsikas urineerib kui saabud koju, olles ta üksi jätnud. See on tingitud vaimustusest taaskohtumise üle ning kasvab vanusega välja.

Sel ajal hakkavad vahetuma hambad ning hammaste vahetumine, nagu imikutelgi, võib olla valuline.

Teine mood, mis võib sellel ajal tekkida, on iseenda väljaheite söömine, vastik komme, ent täiesti vastuvõetav kutsikale. Lihtsaim viis sellega toime tulla on kutsika järelt otsekohe koristada ning valjusti noomida, kui ta teolt tabatakse.

Sellel ajal hakkavad kutsikad üritama mööblile hüpata, käia trepist jne. Kutsikas peab teadma, mida tohib ja mida mitte, ent peamine on järjekindlus. On väga segadusseajav, kui ühel päeval tohib mööblile ronida ja teisel mitte. Lastepiirded on väga kasulikud riistapuud majapidamises. Kui kutsikas tahab järjekindlalt ronida sinuga kaasa trepist üles, peab teda kinni trepi algusse seatud lastetõke. See võib olla kasulik ka siis, kui on tarvis kutsika ala piirata, näiteks kui ta on märg või mudane.

21-26 nädalat
Nüüd on kutsikas juba päris suur ning uus kasukas muutub tihedaks, ta peaks muutuma iseloomult kuulekamaks ja usaldusväärsemaks. Ära unusta, et kuigi kehaliselt peaaegu täiskasvanud, on ta vaimselt endiselt pigem kutsikas ning temalt on vara oodata liiga palju.

Kestvalt
Elame maailmas, kus olud ja olukorrad võivad kiiresti muutuda. Kui leiad enda seisundis, kus sa ei saa enam kinkida oma kuldsele retriiverile sellist armastust ja hoolitsust, nagu ta vajab, siis võta alati esmalt ühendust oma koera aretajaga nõu ja abi saamiseks.

Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing
etEstonian