Esimene näituse kogemus

Milleks näitusele minna?

Koerte näitus on eelkõige koerte iludusvõistlus. Koera näitused annavad võimaluse tutvuda erinevate koera tõugudega. Näitusel saab koera omanikelt ja kasvatajatelt ka infot koera kasvatusest.

Näituse reeglid ja juhendid võivad tunduda algajale koera omanikule keerulised. Kõige parem viis toimuvast aru saada on minna koera näitusele. Osta kindlasti näituse kataloog, sellest näed millised koerad erinevates vanuse klassides võistlevad. Kataloogist leiad ringi numbri ja algus kella aja. Mine ringi äärde ja sea end mugavalt sisse, et saaksid rahulikult jälgida toimuvat.

Õige pea märkad, et koerad saabuvad ringi numbrite järjestuses, lähevad ringist välja ja mõned koerad tulevad ringi tagasi. Märgi kataloogi üles koerale antud lindi värv (punane, sinine, kollane, hall, pruun), kui ei jää meelde, millist kohta lindi värv tähendab. Märkad, et kõik toimub kindla kava kohaselt ning avastad, et saada juba aru, mis näitusel toimub ja mis värvi lint mingit kohta märgib. Alatai võid küsida ringi ääres olevatelt koera omanikelt või kasvatajatelt nõu.

Näitusele registreerimine

Kõigepealt vaata, millises seisukorras on koer, kas tal on karvavahetus alanud või on karvkate just hakanud taastuma? Koera hinnatakse näitusel just sellisena nagu ta näituse päeval välja näeb. Kuna karvkate on oluline osa koerast kui tervikust, ei ole halvas seisukorras oleva karvkattega koeraga näitusele minna, kuna siis ei ole tõenäoliselt võimalik lõppvõistlusel edukalt esineda. Juhul, kui koera karvkate on kadunud, siis võtab koeral karvkatte taastamine aega kolm kuud, seetõttu vaata näitusi, mida korraldatakse kolme kuu pärast.

Esimeseks näituseks on soovitav valida mõni väiksem näitus, mis ei oleks kodukohast liiga kaugel, et koer harjuks ja ka omanik ei saaks näitusest negatiivseid kogemusi. Kui sobiv näitus on leitud, tuleb koer näitusele registreerida, täites registreerimislehel, mille saad Eesti Kennelliidu koduleheküljelt endale kopeerida. Täida registreerimisleht trükitähtedega, maksa näituse registreerimistasu ja saada näituse korraldajale vajalikud andmed (tavaliselt nõutakse registreerimislehte, tõutunnistuste koopiat ja koopiat maksekorraldusest). Viimane päev registreerimislehe ja näituse registreerimismaksu kviitungi saatmiseks on toodud näituselehel. Hilinenud registreerimislehed tagastatakse.

Näituseks valmistumine

Koera ettevalmistamine näituseks võib alata juba kutsikaeas. Koertenäitusel hinnatakse ka koera ja omaniku vahelist koostööd, kohtunik võib näituselehele viimase lausena märkida ”hästi esitletud koer”. Kohtunik ei suuda hinnata koera liikumist, kui koer ringis hüppab või rihmast tirib nii, et omanik taga järgi lohiseb. Õpeta koer paigal seisma, et kergendada kohtuniku tööd koera hindamisel.
Järgnevalt mõned näpunäited koera treenimiseks:

 • õpeta koer koha peal rahulikult seisma. Selleks võid kasutada maiustust, mida hoia koera nina ees, lubades koeral seda samal ajal süüa, kui asetad koera jalgasid. Nii harjub koer sellega, et tema seismisasendit parandatakse. Abivahendina võid kasutada veel peeglit, nii näed ka ise, kuidas koer seisab.
 • Õpeta koer liikuma endast vasakul pool ning ilma, et koer rihmast tiriks.
 • Õpeta koer hambaid näitama. Hambaid vaadatakse nii, et koera lõuad on koos ja tõstetakse sõrmedega ainult ülemisi huuli. Selleks, et koer lubaks ka võõrastel oma hambaid vaadata, palu sõpru, et nad koera hambaid vaataksid.
 • Ürita hoida koera aastaringi heas vormis, s.t. ribid peavad olema tunda, mitte näha.
 • Kuldne retriiver vajab enne näitust trimmimist. Lõika koera küüsi regulaarselt, näiteks kord kuus.

Mida näitusele minnes kaasa võtta?

 • Kindlasti koer, kes peab olema trimmitud ja näitusele eelneval päeval puhtaks pestud.
 • Koera registreerimistunnistus ja veterinaarraamat.
 • Kilekotte ja majapidamispaberit ”õnnetuste” koristamiseks.
 • Kaks rihma: üks tavaline jalutusrihm ja teine näituse rihm.
 • Koerale lamamisase ja veenõu koos veega.
 • Koera karvkatte hooldamise vahendid: hari/kraas, kamm ja käärid.

Näitusele saabumine

Enne näitusele minemist jaluta koeraga.
Näituse sissepääsu juures esita veterinaarraamat ning koera näituse registreerimisnumber. Registreerimisnumbrile lööb veterinaarkontroll templi. Osta näituse kataloog, sealt näed, millises ringis koer võistleb ja kes on teised osalevad koerad.
Ole näituse ringi ääres õigeaegselt, kuna hilinejaid ringi ei lubata.

Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing
etEstonian