Koera jalgade asetamine
Alusta silitamisega kõigepealt pea ja siis liigub käsi silitusega allapoole kuni küünarnukini, tõstad käpa ja asetad jala paigale, teise jalaga täpselt samamoodi. Kõigepealt asetatakse esijalad ja seejärel tagumised jalad. Koer harjub puudutustega üle kogu keha ja samuti sellega, et tema asendit korrigeeritakse. Tähtsal kohal on silitused peast kuni käpani ja jalgade asetamisel pehmed liigutused.
Ära mingil juhul rebi või tõmba koera kaelarihmast, ära võta koera käpast tugevalt kinni, vaid pehme liigutusega vii jalg õigesse asendisse.
Maiustus
Ära kasuta mikroskoopilisi maiuse tükikesi, vaid võta pihku näiteks terve viiner ja lase koeral sealt tükikesi hammustada. Koer jätab meelde, et Sul on veel ja Sinu käest saab ning koondab oma tähelepanu Sinule.
Kuidas saavutada koeral erksat ilmet just siis kui kohtunik Teile läheneb
Pane koer seisma ja kui Kohtunik on teist umbes meetri kaugusel, siis too maius koera nina ette. Kohtunik silitab koera peast kuni seljani, nii kui kohtunik on koera peast käe üle libistanud, anna koera maiust. Kui kohtunik käe ära võtab, võta maius koera nina eest ära. Nii õpib koer kohtuniku lähenedes oma pilku teritama, seostades selle õige peatselt saabuva maiusega.
Millal vaatab kohtunik Sinu koera
Kohe kui lähete näituse ringi sisse. Kaks kõige tähtsamat hetke on: näitusele sissetulemine – siis saab kohtunik Sinu koerast esimese mulje ja teine hetk on siis, kui kõik on näituse ringi sisenenud ja kohtunik pöörab oma pilgu üles rivistatud koertele, siis pead Sa valmis olema ja koer peab seisma perfektses näituse seisakus.
Väga tähtis on siinjuures ajastus: ei ole vaja raisata energiat asjata seismise peale siis kui kohtunik Sinu koera ei vaata, vaid koer tuleb viia näituse seisakusse vahetult enne kohtuniku saabumist koera juurde. Ajal mil kohtunik tegeleb teiste koerte vaatamisega, on Sinu koer vabalt, s.t. Sa silitad oma koera.
Kuidas panna koera ökonoomselt seisma
Ei ole tarvis asetada paigale kõiki nelja jalga. Enamasti on kaks või isegi kolm jalga alati õiges asendis, asetada ainult seda jalga (jalgu), mis on valesti. Vaata koera! Ära hakka kohe jalgu asetama, võib juhtuda, et koer seisabki juba perfektses näituse seisakus!
Hoia koeraga kontakti
Hoia tähelepanu endal maiuse või mõne muu nipi abil. Rihm olgu lõtv. Kui jooksed, hoia maius ja rihm samas käes. Koeraga liikudes jälgi, et koer oleks alati ringi sees: sinu ja kohtuniku vahel. Kohtunik hindab koera, mitte sind!
Joostes kolmnurka või edasi-tagasi: võta nurkades või pöördel kohtunikuga silmside. Enne jooksmise alustamist vaata, kuhu Sa koos koeraga jooksed. Ära alusta jooksmist enne, kui oled saanud koeraga kontakti. Ei ole just kõige ilusam vaatepilt kui koer rihma otsas järgi lohiseb ja perenaine eespool mööda tuhiseb. Pöördel juhi koera kehaga, mitte ära tiri-tõmba rihmast (koer saab sellisel juhul negatiivse emotsiooni). See ei ole võidujooks, kus pead iga hinna eest kiirem olema.
Väga tähtis on paindlikus. Iga asja jaoks on olemas varuvariant, see tuleb ainult üles leida! Esitad koera ja kohtunik kõnnib järsku Sinu selja teha. Paanika, mida teha? Jälgi kohtunikku. Kui ta liigub teisele poole koera, liigu eest ära. Harjuta koera seisma panema, liigu koera ümber ringi ratast, hoides samal ajal kätt koera turjal ja korda “Seisa” (või “Näita”- vastavalt sellele, kuidas oled koerale õpetanud).
Mida teha siis, kui kohtunik ei luba kasutada maiust?
Enamus kohtunikest siiski lubab maiust kasutada, juhul kui kohtunik seda ei luba, siis ta ütleb. Tegutse nii nagu kohtunik ütleb. Kui lähed näituse ringi maiusega ja kohtunik keelab selle, peab Sul olema kaasas varuvariandina mänguasi või mõni muu koera paeluv ese. Tagavaravariant peab alati kaasas olema.
Riietus
Põhitõde, kui Sul on must koer ära kanna musta. Raudne reegel on, et valge koeraga ei tohi kanda valget, sest sinu koer ei ole iial sama valge kui su riided (vähemalt alguses on Su riided valged). Riided peavad olema PUHTAD! On uskumatu, kui palju koera omanikke veedab tunde oma lemmikut mukkides ja tulevad siis näituse ringi ise räpastena.
Riided peavad olema mugavad, et nendes oleks hea joosta. Kui Sul on ilusad jalad ja Sa kannad miniseelikut, et näidata oma ilusaid jalgu, kuid kui Sa igakord koera juurde maha kükitades või põlvitades pead suurema osa ajast tegelema seeliku sättimisega, ei ole see ökonoomne, sest ringis tuleb esitleda koera, mitte aga iseennast!
Ringis jookse vabalt
Enamus inimesi jookseb krambis, liigutades ainult jalgu, ülakeha on liikumatu. Tekib naljakas poolkükkis liikumine. Keha tuleb lasta vabaks, olla nagu diskol, ennast tuleb liigutada.
Koeraga suheldes tuleb teda motiveerida, iga tubli ja õiget liigutust premeeri hääle või puudutuse või maiusega. Kui oled ise ebakindel kandub see ka koerale edasi. Ole oma nõudmistes kindel, aga ergutav.
Kui Sa oled oma koeraga jõudnud kas rühmavõistlusele või Best In Show´le, siis saavad määravaks esimesed 10-15 sekundit. Selle aja jooksul paneb kohtunik mõttes paika juba selle, kes võidab. Hea händler ja koer leiavad ise kohtuniku üles, saavad temaga kontakti, näitavad kogu oma olemusega “VAATA MIND!” Siin ei ole tähtsad enam koera juures üksikud detailid, mis on olulised välimiku hindamisel, siin on tähtis näidata oma koera, tuua esile tema isikupära ja sära. Rühmavõistlusel ja Best In Show ringis tuleb valssi tantsida koos koeraga.
Ajastus on väga tähtis, leida õige moment, millal kohtunik vaatab Sinu koera ja olla selleks valmis. Kui kohtunik keskendub teisele koerale, lõdvesta oma koer, tee temaga kasvõi ring ümber enda ja pane ta uuesti seisma, nii säilib koer erksamana. Kui oled näiteks viies hinnatav, pole mõtet hoida oma koera pingul seismas kogu aja, mil kohtunik teisi koeri vaatab. Võib juhtuda (ja tihti juhtub), et Su koer seisab ideaalselt kogu selle aja ja just siis kui kohtunik oma pilgu talle pöörab, koer tüdineb ja liigutab käppa või vajub saba sorgu. Ja Teie jaoks on kõik läbi, sest kõrval olev koer seisis perfektselt.
Ole rahulik!
Tavaliselt on nii, et oodates kohtunikku me räägime oma koeraga, silitame teda ja näitame maiust, hoiame teda näituse seisakus. Kohtuniku lähenedes läheme pingesse, hakkame koera rebima rihmast ja tirima sabast, üritame koerast võtta parimat ja sunnime teda närviliselt seisma, peites samal ajal maiuse sügavale peopessa või taskusse, et kohtunik seda ei näeks. Millise signaali saab sellest koer? – Kohtunik on paha, sest mu peremees kardab teda ja muutub tõrksaks ja karmiks, kas ka mina pean kartma, kui mu peremees on tõrges ja närviline? Sellise käitumise korral jõuame lõpptulemuseni, et koer pelgab kohtunikku ja on kurb ning tahaks peremehe selja taha turvalisse paika pugeda. (Tuleta siinkohal meelde eespool kirjutatud: kohtuniku lähenedes näita maiust – kohtunik silitab koera pead – anna koerale maiust).
Ole kontaktis konkurentidega
Kui peate jooksma ringis, püüa konkurendi pilku ja hakake jooksma ühel ajal, see pole tagaajamisvõistlus, kui pead iga hinna eest olema kiirem ja konkurendist üle jooksma.
Kui esitled koera kükitades, hoia ka tema saba. Kui esitled seistes ehk vabas seisus, siis ei pea saba hoidma. Ilus on kui koer sel ajal saba liputab.
Krista Tooming
