Ajalugu

Ajalugu

Ühingu poolt korraldatud esimene üritus toimus veebruaris 2000, mil kümmekond kuldset retriiverit tuli koos oma perekondadega Harjumaale Vääna-Jõesuu metsa jäjeajamist õppima. Pärast rasket tööd söödi metsas pannkooke ja joodi kuuma teed. Esimestel suvepäevadel Pärnumaal Vaiblas osales ligikaudu 35 inimest. Üritus kestis kaks päeva. Korraldati mitteametlik näitus. Koeri hindas kohtunik Riita-Liisa Lehtonen Soomest.

Teised suvepäevad toimusid Pärnumaal Kullimännikul. Seal osales juba üle 60 inimese. Mitteametlikul näitusel hindas koeri kohtunik Markku Santamäki Soomest. Koos abikaasa Arjaga õpetati järgmisel päeval kokkutulnutele ka koeraga kontakti loomist ja anti näpunäiteid koera koolitamisest.

Ühing on koostöös Retriiverite Tõuühingu ja Newfoundlandi koerte ning Landseeride Ühinguga korraldanud ka kaks talvist erinäitust. 2001. aasta erinäitust hindas Eeva Rautala Soomest (kokku osales esimesel näitusel 28 kuldset retriiverit), 2002. aasta erinäitust Philip Johnsson Rootsist. Sel näitusel osales 43 kuldset, s.o. ligi pooled Eestis elavatest kuldsetest. Osales ka palju kutsikaid. 2003. aasta erinäitust hindas Lynne Hennesy Inglismaalt. Esimest korda toimus sel suvel kolmandate suvepäevade raames ka ametlik erinäitus kuldsetele. Hindama tuli Rune Fagerstöm Soomest. Esimene pesakond kuldseid sündis Eestis 11. augustil 1998. aastal.

ANNIKA LAAS (1.2.1968 – 14.6.2004) Annika Laas oli Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühingu asutajaliige ning pikaajaline esinaine, talle kuulus kennel Tweedlyn. Annika armastas väga seda tõugu ja seisis hea kuldse retriiveri arengu eest Eestis. Talle kuulusid koerad Stanhope Goldenspot, enda kasvatatud Tweedlyn Happy Birthday ja Prantsusmaalt sisse toodud Upper Arley of Glen Sheallag. Annika jõudis kasvatada kaks pesakonda kuldseid, enne kui raske haigus ta meie keskelt ära viis. Ta töövõime oli imetletav. Üle aasta oli Annika Kennelliidu juhatuses, ligi pool aastat juhtis ta EKL juhatuse esinaisena selle tööd. Koos teiste entusiastidega tuli ta juhatusse lootusega muuta selle töö sisukamaks ning tulevikku suunatuks. Tekkisid märgid selle töö õnnestumise kohta. Lahkumisega meie hulgast jäid paljud tööd lõpetamata ja paljud plaanid teostamata. On ütlemata kurb, kui ühe inimese elutee jääb nõnda lühikeseks. EKRÜ-le on ta lahkumine kahtlemata korvamatu. Laiemale avalikkusele sai Annika Laas tuntuks ETV ekraanil ärisaate «Kapital» juhina. Aastail 1997–2000 oli ta «Aktuaalse kaamera» majandusuudiste toimetaja, samuti töötas ta Reklaamitelevisioonis ja TV 3 uudiste ja äriuudiste toimetuses. Annika Laas oli tuntud ka poliitikuna. Ta kuulus Sinisesse Erakonda ja selle järglasse Demokraatlikusse Parteisse. Oli Tallinna linnavolikogus Isamaaliidu fraktsiooni asendusliige. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lõpetanud Annika Laas oli abielus õpingukaaslase Paul Laasiga. Neil on neli last, Annika lahkumise hetkel oli neist vanim 15 ja noorim kolmene. EKRÜ avaldab kaastunnet Annika perele. 15. Annan eetikakoodeksi koopia kuldse retriiveri kutsika ostjale koos infoga Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühingust ja Eesti Kennelliidust.

ajalugu2
Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing
etEstonian